Jak długo trwa proces gojenia dziąsła pod implant?
Nowoczesna implantologia stomatologiczna daje możliwość uzyskania pięknego uśmiechu przy wykorzystaniu innowacyjnych, skutecznych metod. Należy jednak pamiętać, że wszelkie zabiegi są związane z ingerencją w tkankę, a co za tym idzie wymagają rekonwalescencji i czasu na powrót do stanu pierwotnego. O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na implant? I jak długo trwa proces gojenia się dziąsła? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Implant zęba - co warto wiedzieć?
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak długo trwa proces gojenia się dziąsła, warto najpierw wyjaśnić, z czym wiąże się taki zabieg. Okazuje się bowiem, że umieszczenie implantu w jamie ustnej wymaga odpowiedniego przygotowania, czyli wykonania otworu w kości przy wykorzystaniu wierteł. Tak zaawansowana ingerencja wiąże się więc z dość długim czasem rekonwalescencji, który wynosi około trzech miesiące dla zębów dolnych oraz sześć miesięcy dla zębów górnych.
Jak długo trwa gojenie się dziąsła?
Specjaliści podkreślają, że o długości gojenia się dziąsła decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest profesjonalizm procesu zakładania implantu, a także indywidualne warunki, w tym zależności genetyczne i naturalna szybkość gojenia się tkanek. Ogromne znaczenie ma także stosowanie się do zaleceń pozabiegowych, dbałość o stan jamy ustnej, a także codzienne nawyki (palenie papierosów, spożywanie alkoholu).
Jaki jest więc czas gojenia się tkanek? Przyjmuje się, że tkanki dziąsła goją się przez około dwa tygodnie. Jednak to nie koniec. Dużo dłuższego czasu wymagają procesy wewnętrzne, czyli proces integracji implantu z kością. Tak jak już wspomnieliśmy może on zajmować nawet do sześciu miesięcy.
Proces rekonwalescencji jest nie tylko długotrwały, ale także sprawia, że dane miejsce staje się bardziej skłonne do urazów. I chociaż większa wrażliwość jest czymś naturalnym, to należy pamiętać, że niektóre sygnały świadczą o niekorzystnych zmianach. Jeśli więc zauważymy ból, który nie mija lub ropną wydzielinę, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą.