Jak długo trwa proces gojenia dziąsła po usunięciu zęba?
Wielu osobom usunięcie zęba kojarzy się z silnym bólem oraz długą rekonwalescencją dziąsła. Obecny stan wiedzy medycznej umożliwia dokonanie ekstrakcji w sposób, który nie tylko jest całkowicie bezbolesny, gdyż wykonywany ze znieczuleniem miejscowym, ale także gwarantujący szybkie zagojenie tkanek. Lekarze stomatolodzy przypominają, że istnieją również metody przyspieszające proces rekonwalescencji. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym omawiamy najistotniejsze zalecenia. Jak długo trwa proces gojenia i czego należy unikać?
Ile czasu wymaga proces gojenia dziąsła po dokonaniu ekstrakcji zęba?
Proces gojenia dziąsła po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu wynosi około 7 dni, jednak czas ten może się wydłużyć w przypadku zębów mądrości, czyli tzw. ósemek. W tym czasie dziura w dziąśle pokrywa się wielowarstwowym nabłonkiem chroniącym kość. Powstała blizna kończy proces gojenia. Warto jednakże pamiętać, że tkanka może wykazywać się nadwrażliwością jeszcze przez kilka tygodni, co może być nieco uciążliwe, jednak nie jest powodem do zmartwienia. Gojenie kości trwa ok. pół roku od momentu zabiegu i po tym czasie dziąsło zyskuje swój docelowy kształt. Odpowiednia higiena jamy ustnej i troska o dziąsła jest kluczowa, gdyż zapobiega nagromadzeniu się bakterii, które mogą spowodować nieprzyjemne komplikacje. W przypadku, gdy pojawiają się niepokojące objawy, warto udać się do lekarza stomatologa – w trakcie kontroli sprawdzi on, jak przebiega proces gojenia tkanek.
Zalecenia po ekstrakcji zęba – o czym warto pamiętać?
Po usunięciu zęba pacjent powinien odpoczywać co najmniej 24 godziny. W tym czasie należy ograniczyć swoją aktywność fizyczną i skupić się na tym, by zadbać o swój komfort. Gaza umieszczona przez lekarza stomatologa powinna pozostać w tym miejscu jeszcze przez ok. 30 minut od ukończenia zabiegu. W pierwszych dniach po ekstrakcji zęba unikać należy przede wszystkim: picia alkoholu, palenia papierosów, picia napojów przez słomkę, płukania jamy ustnej. Osoby uskarżające się na ból i obrzęk mogą stosować zimne kompresy i przyjmować leki przeciwbólowe. Zęby powinny być szczotkowane i nitkowane z zachowaniem ostrożności w okolicy miejsca, w którym przeprowadzono zabieg.